Základné informácie o projekte
„Spojme sa pre región“
Mikroregión Spišský hrad – Podbranisko je úspešným žiadateľom v rámci Programu rozvoja vidieka – LEADER, ktorý v okrese Levoča realizuje Miestna akčná skupina LEV. Občianske združenie MAS LEV zastrešuje zástupcov verejného sektora, súkromného sektora, neziskové organizácie, poľnohospodárske a lesnícke subjekty, aktívnych obyvateľov a iných dôležitých aktérov na miestnej úrovni s cieľom rozvoja regiónu v rôznych oblastiach (úprava verejných priestranstiev, cestovný ruch, kultúra, tradície).
Cieľom projektu „Spojme sa pre región“ je poskytnutie užitočných informácií účastníkom (verejné a súkromné subjekty) v oblasti rozvoja vidieka a vidieckeho cestovného ruchu. Informácie majú podnietiť k inšpiratívnym nápadom pre rozšírenie možnosti rozvoja turizmu, ako skvalitniť a zlepšiť súčasnú situáciu v poskytovaných službách, akým spôsobom sa táto situácia dá zmeniť, zvážiť svoje možnosti a podporiť vznik produktu „vidieckej dovolenky“ v území.
Zámerom projektu je:
- zvýšenie kvalifikácie ľudského potenciálu.
- skvalitnenie informačných tokov, posilnenie spolupráce medzi samosprávami navzájom a tiež s poskytovateľmi služieb.
- podpora rozvoja vidieka na území mikroregiónu Spišský hrad – Podbranisko.
- hľadanie zaujímavých, kreatívnych ale reálnych riešení problémov.
- obnova tradičnej podoby vidieka.
V rámci projektu sa uskutočnia vzdelávacie workshopy a semináre, krátkodobé školenia na získanie potrebných zručností a výmenné informačné stáže v regióne. Na záver sa uskutoční záverečný infodeň, kde sa zhodnotí celý projekt. Výstupom projektu budú tlačené publikácie (informačný leták, brožúra a kalendár kultúrnych podujatí). Taktiež sa zabezpečí chod mikroregiónu Spišský hrad – Podbranisko a publicita projektu.
1.seminár
1.seminár v rámci projektu „Spojme sa pre región“ sa uskutočnil 15. 5. 2014 v priestoroch kňazského seminára Biskupa Jána Vojtaššaka na Spišskej Kapitule, mal informačný charakter. Predstavili sa hlavné ciele projektu. Vytvorila sa pracovná skupina, ktorej členmi sú:
Štefan Sykora, súkromný sektor, majiteľ penziónu Podzámok,
Ondrej Hovančík, verejný sektor, starosta obce Dúbrava, Predseda Správnej rady Spišský hrad – Podbranisko, z.z.p.o.
MVDr. Michal Kapusta, verejný sektor, primátor mesta Spišské Podhradie
RSDr. Juraj Beňa, verejný sektor, riaditeľ DSS DOMOVINA, n.o., Hodkovce
Mgr. Lukáš Mucha, administrátor projektu
Hľadali sa možnosti využitia voľného času v jednotlivých obciach. Určili sa oblasti: geoturizmus, ornitologický turizmus, ekoturizmus, história, kultúra, kultúrne podujatia, šport, cykloturistika, jazdecký turizmus, peší turizmus, speleologický turizmus, lyžiarsky turizmus, gastronómia, religiózny turizmus (pútnicky), remeslá, atrakcie, záujmové združenia (folklórne skupiny) atď.
1.workshop
1.workshop v rámci projektu „Spojme sa pre región“ sa uskutočnil 25. 6. 2014 na mestskom úrade v Spišskom Podhradí. Pripravil sa harmonogram kultúrnych podujatí v regióne. Rozdelili sa na lokálne (obecné), regionálne (spolupráca niekoľkých obcí) a nadregionálne (známe na celom východnom Slovensku). Vytvoril sa prehľad o sociálnej a technickej infraštruktúre v jednotlivých obciach. Spracoval sa zoznam športovísk v regióne. Štatistika o obyvateľstve je spracovaná v tabuľkách a grafoch. Prezentovali sa najvýznamnejšie historické, kultúrne a prírodné hodnoty regiónu. Najprv sa opísali všetky druhy turizmu, ktoré sú v danom území. Neskôr sa predniesol prírodný turizmus (geoturizmus, ornitologicky turizmus, ekoturizmus), kultúrny turizmus (kultúrne podujatia, kultúrne pamiatky, kulinársky turizmus ), odpočinková turistika (agroturistika, nákupná turistika), religiózna turistika, špecializovaná turistika (pešia turistika, cykloturistika, jazdecký turizmus, lyžiarsky turizmus, speleologický turizmus, zážitkový turizmus).
2.seminár
2.Seminár v rámci projektu „Spojme sa pre región“ sa uskutočnil 27. 8. 2014 na obecnom úrade v Jablonove. Na tomto stretnutí sme sa začali venovať tvorbe informačných materiálov. Zaznelo niekoľko návrhov ako by mal vyzerať kalendár kultúrnych podujatí, informačný leták a informačná brožúra. Do budúceho workshopu sa pripraví niekoľko návrhov predmetných informačných a propagačných materiálov. Odprezentovali sa témy Manažment vidieckeho cestovného ruchu a spolupráca územia – vytváranie partnerstiev, sieťovanie.
1.stáž v regióne
1.stáž v regióne v rámci projektu „Spojme sa pre región“ sa uskutočnila 13. 9. 2014. Stáž sme začali v Spišskom Podhradí. Historické centrum je od roku 1993 zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Pozreli sme si židovskú synagógu a evanjelický kostol. Pokračovali sme na Spišskej Kapitule, kde sa v tom čase konal druhý ročník kultúrno – duchovného festivalu Spišský Jeruzalem 2014. . Pokračovali sme zastávkami v obciach Studenec a Ordzovany. V týchto obciach sú najvýznamnejšími budovami sakrálne stavby, v Studenci rímskokatolícky kostol a v Ordzovanoch ranogotický rímskokatolícky kostol s opevnením zasvätený sv. Antonovi Pustovníkovy. Ďalšia zastávka bola v Bijacovciach kde prebiehal 14. ročník Dňa sv. Huberta. Toto podujatie je organizované v historických priestoroch neskorobarokového kaštieľa. Akcia je zameraná na vďakyvzdanie za hmotné i iné dobrá, ktoré boli ľudstvu zverené prostredníctvom živej i neživej prírody. V obciach Granč – Petrovce a Beharovce sú najvýznamnejšími pamiatkami rímskokatolícke kostoly. Významným rodákom je Štefan Petrózcy (1876-1957) jeden z priekopníkov stavby vrtuľníkov. V blízkosti obce Dúbrava sa nachádza Národná prírodná rezervácia Rajtopiky. Obec každoročne organizuje kultúrne podujatia Turistický pochod Dúbrava – Rajtopiky a Dúbravské pirohy, ktoré majú už viac ako desať ročnú tradíciu. V okolí obce sú výborné podmienky pre paragliding a paintball.
2.workshop
2.workshop v rámci projektu „Spojme sa pre región“ sa uskutočnil 20. 10. 2014 na obecnom úrade v Granč – Petrovciach. Prezentovali sa témy inovácie a základné charakteristiky, inovácie vo vidieckom cestovnom ruchu a efektívne využitie existujúceho potenciálu územia. V rámci diskusie sa informovalo o dokončení prvých informačných materiálov. Spracoval sa informačný kalendár, v ktorom sú zobrazené najkrajšie miesta v regióne a najvýznamnejšie kultúrne podujatia. Taktiež v ňom je informácia o projekte, o mikroregióne Spišský hrad – Podbranisko, o vidieckom cestovnom ruchu, agroturistike a nájdete tam typy na dovolenku v okolí Spišského hradu. V súčasnosti sa pripravuje informačný leták, ktorý poskytne informácie o projekte širokej verejnosti.
2.stáž v regióne
2. stáž v regióne v rámci projektu „Spojme sa pre región“ sa uskutočnila 28. 11. 2014. Stáž sme začali v Spišskom Podhradí. Historické centrum je od roku 1993 zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Pozreli sme si Kláštor Milosrdných bratov a Harmattovú pamätnú izbu. Pokračovali sme v mestskej časti Spišského Podhradia Katúň, kde sme navštívili kostol sv. Martina z roku 1972 a drevenú zvonicu z roku 1761, ktorú v roku 2004 vyhlásili za Národnú kultúrnu pamiatku. Cesta do Katúň je lemovaná stromovou alejou, ide o významnú historickú cestu. V súčasnosti slúži hlavne na rekreačné účely. Pokračovali sme zastávkami v obciach Klčov, Oľšavica a Bijacovce. V týchto obciach sme si pozreli sakrálne pamiatky. V obci Pongrácovce sme si pozreli gotický rímskokatolícky kostol sv. Stanislava z konca 13. storočia, v interiéri ktorého sú nástenné maľby z polovice 14. storočia. Za záver sme sa zastavili pri travertínovej kope Sobotisko, ktorá je taktiež prírodnou pamiatkou.
3.workshop
3.workshop v rámci projektu „Spojme sa pre región“ sa uskutočnil 11. 2. 2015 na obecnom úrade v Obci Bijacovce. Prezentovali sa témy legislatíva, VÚC a rozvoj vidieka, vplyv politických a ekonomických faktorov, zhodnotenie efektívnosti využitia regionálneho potenciálu a pod. V rámci diskusie sa stanovil termín záverečného infodňa na 24. 3. 2015. Dokončuje sa informačná brožúra, v ktorej sa zhodnotí celý priebeh projektu. Informovalo sa o ďalších výstupoch projektu: roll up (prenosné informačné zariadenia o mikroregióne Spišský hrad – Podbranisko, o meste Spišské Podhradie, o Kaštieli Csákyovcov v Hodkovciach a o kultúrnom podujatí Spišský Jeruzalem), webová stránka (www.unesco-spis.sk), turistická mapa, brožúra Spišský Jeruzalem, pohľadnice z regiónu, propagačné a darčekové predmety a Vybrané aspekty manažmentu využiteľné v problematike Vidieckeho cestovného ruchu (práca Doc. Mgr. Ing. Milana Droppu, PhD. k projektu Spojme sa pre región).
Záverečný infodeň
24. 3. 2015 sa pripravil záverečný infodeň o priebehu a realizácii projektu Spojme sa pre región. ktorý sa uskutočnil v Hotely Kapitula na Spišskej Kapitule. Odprezentovali sa všetky výstupy projektu. Zhodnotil sa prínos projektu a navrhli sa ďalšie možnosti spolupráce v oblasti vidieckeho cestovného ruchu.