Spišský Jeruzalem je svetovo unikátny priestor sakrálnych stavieb vystavených v prírodnej krajine na Pažici v blízkosti Spišskej Kapituly, duchovného miesta s prvopočiatkami zrodu v 11. storočí. Stavby svojim rozmiestnením predstavujú významné body Jeruzalema, na ktorých strávil Ježiš Kristus posledné dva dni pred ukrižovaním. Spišský Jeruzalem je mapovou kópiou toho skutočného v mierke 1:1. S rozmiestnením objektov v Jeruzaleme korešponduje poloha religióznych objektov na Spiši, čo určite nie je náhoda, ale zámer tvorcov. Ide o kaplnky sv. Rozálie, sv. Františka Xaverského, pútnickej kaplnky sv. Kríža na Sivej Brade, ktorá zjavne pripomína Golgotu, i samotný Dóm sv. Martina. Jedna z lokalít na Spiši, inšpirovaná Getsemanskými záhradami, žiaľ už zanikla. Táto kalvária, Spišský Jeruzalem, bola vystavaná v 17. stor. za pôsobenia Juraja Bársonyho, spišského prepošta, neskôr jágerského biskupa a členov Spoločnosti Ježišovej - Jezuitov.
V tomto nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa každoročné v Máji koná kultúrno-duchovný festival Spišský Jeruzalem. Počas programu sa môžete oboznámiť s históriou miesta, obdivovať lokalitu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, či započúvať sa do kultúrno-duchovného programu, ktorý spoločne pripravili partneri: Košický samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Spišské biskupstvo, mesto Spišské Podhradie a združenie Spišský hrad - Podbranisko. Hlavným koordinátorom je Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi. Organizátori festivalu a zároveň partneri projektu Spišský Jeruzalem sa snažia priblížiť čiastočnú históriu tohto miesta - od Katedrály sv. Martina, cez Pažicu až po Sivú bradu.
Súčasný Spišský Jeruzalem nie je len nádherným miestom hodným fotografovania, prechádzok, objavovania chráneného územia, fauny, flóry, či histórie, ale je aj miestom na uvažovanie a meditáciu.
Aj dnešný návštevník, či pútnik zažije dotyk tohto premodleného miesta, precíti geniusloci "Spišského Jeruzalema" a má možnosť získať medailón pútnika.
Autor textu: Mgr. Ľubica Dojčárová