Primátor: MVDr. Michal Kapusta
Adresa: Mariánske nám. 37, 053 04 Spišské Podhradie
Telefón: +421 (0) 53/4195111, 0918 822 172
E-mail: info@spisskepodhradie.sk
Web: http://www.new.spisskepodhradie.sk/
Základné informácie:
Samosprávny kraj: Prešovský
Okres: Levoča
Počet obyvateľov: 4013
Rozloha: 2494 ha
Prvá písomná zmienka: 1249
IČO: 00329622
Mesto pod Spišským hradom - podhradie. Už ako názov napovedá pôvod a jeho osudy súvisia s kráľovským hradom a jeho dejinami. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1249. Pravdepodobne už pred týmto dátumom tu boli usadení nemeckí osadníci.
Mesto sa stalo turisticky atraktívnym najmä po zápise historického centra mesta, Spišskej Kapituly, Spišského hradu a kostolíka v Žehre na listinu UNESCO. Spišská Kapitula je od roku 1948 súčasťou mesta. Pôvodne cirkevné mestečko obohnané hradbami bolo už od 13. storočia sídlom spišského prepošstva.Významné miesto v jej dejinách patrí školstvu - v súčasnosti tu sídli Kňazský seminár. Starobylé mestečko Spišské Podhradie sa nachádza v Podhradskej kotline. Osídlené bolo už v dobe kamennej a bronzovej.
Spišský hrad od stredoveku zaručoval bezpečnosť európskych obchodných ciest. Kvôli svoje rozlohe (4,15 ha) je považovaný za najväčší hrad strednej Európy. Dejiny hradu sa začínajú koncom 11. storočia po pričlenení severného Slovenska k Uhorsku. Najprv tu stála mohutná obytná veža, ktorá sa v 12. storočí zrútila a na jej mieste postavili v 13. storočí dnešnú vežu a románsky palác.
Mestská radnica z roku 1546 so zachovaným renesančným portálom a erbom mesta.
Ku histórii mesta patrí aj židovská náboženská obec. Podhradskí židia bývali v obci Pavľany, po roku 1848 sa začali usadzovať aj v meste. Bohoslužby sa konali len v súkromných domoch. Nárast židovskej populácie vzniesol otázku postavenia synagógy a školy. Synagóga bola dokončená v roku 1875.
Minerálne pramene na Sivej brade vytvárajú travertínovú kopu. Kopa je stará asi 10 000 rokov, a preto je z geologického hľadiska veľmi mladá. Keďže je to "živý prameň", usadzovaním kopa stále rastie. Sivá brada predstavuje dokonalý príklad vzniku travertínových útvarov tohoto druhu na Slovensku. Koncentrovaný výskyt minerálnych solí vytvára životné podmienky pre slanomilné rastlinné druhy.
Na vrchole travertínovej kopy, uprostred pramenitového jazierka s priemerom 3 m a hĺbkou do 0,3 m, nepretržite buble vyvierajúca zemitá minerálna voda, hojne preplynená oxidom uhličitým, takže sa zdá, ako by sa varila. Po okrajoch tohto kráteru sa nepretržite zrážajú vrstvičky pramenitu, ktorý vlastne vytvoril celú kopu a časom sa premenil na travertín.
Pažiť - Krížová hora, 523 m n. m., je prvá z kôp západne od Spišského Podhradia a patrí do najstaršej skupiny podľa veku. V západnej časti sa nachádza pravidelná depresia s občasným jazierkom s neperiodickou aktivitou závislou a topení na atmosférických zrážkach a na topení snehu v jarnom období. Jazierko leží na dne výraznej geologickej depresie v západnom svahu kopy.
Atmosféra na travertínovom kopci Pažica bola dotvorená aj človekom. Na jeho vrchole nazvanom Vrchol sv. Martina v roku 1666 - 1675 bolo vytvorené centrum unikátnej kópie Jeruzalemskej krížovej cesty. Zvyšky tohto symbolického krajinného obrazu sú viditeľné ako sústava malých kaplniek Kalvárie, ktorá končí na Sivej brade.